polskiepomorze.pl

Strona poświęcona atrakcjom i zabytkom Pomorza!

Pomorze

Muzeum kolejnictwa Kościerzyna – dlaczego warto je odwiedzić?

Muzeum kolejnictwa Kościerzyna – dlaczego warto je odwiedzić?

Kaszuby to region geograficzny, który bogaty jest w bardzo dużą ilość atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest skansen Parowozownia, który znajduje się w Kościerzynie. Funkcjonuje on od 1992 roku, a w 2009 roku wszedł w struktury Muzeum Ziemi Kościerskiej, otrzymując swoją obecną nazwę – Muzeum Kolejnictwa. W tym wyjątkowym miejscu można podziwiać zabytki techniki kolejowej. Na terenie Muzeum Kolejnictwa Kościerzyna znajduje się ekspozycja lokomotyw i wagonów, która daje możliwość obcowania z techniką minionej epoki. Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie? Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziesz w tym artykule.

Historia Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Pierwsza kolej w naszym kraju łączyła Wrocław z Oławą i dotarła na nasze ziemie w roku 1842. Był to przełomowy moment, który zapoczątkował dynamiczny rozwój linii kolejowych na terenie Polski, która znajdowała się wówczas pod zaborami. Jeśli chodzi o region geograficzny, jakim jest Pomorze, budowa linii kolejowych rozpoczęła się w drugiej połowie XIX wieku. W roku 1851 zostało uruchomione połączenie kolejowe między Krzyżem, Piłą i Bydgoszczą, a rok później przedłużono tę linię przez Tczew do Gdańska. Następnie kolej dotarła m.in. do Chojnic, Lęborka i Starogardu Gdańskiego.
Przebieg budowy sieci kolejowej był z góry ustalony. Początkowo powstawały linie główne, a następnie ich odgałęzienia, które przedłużano w kolejnym etapie do sąsiedniej linii głównej. W ten sposób swoje połączenie kolejowe otrzymała również Kościerzyna. Według danych historycznych powszechnie uznaje się, że pierwszy pociąg dotarł do Kościerzyny 2 listopada 1885 roku. W kolejnych latach sieć kolejowa na Pomorzu stopniowo się zagęszczała, dzięki czemu na początku XX wieku z Kościerzyny funkcjonowało kilka połączeń kolejowych, m.in. z Chojnicami, Bytowem oraz Kartuzami.

Muzeum Kolejnictwa Kościerzyna obecnie

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie może pochwalić się najliczniejszą ekspozycją pojazdów szynowych w całej północnej Polsce. Warto wspomnieć o tym, że eskpozycja ta stopniowo się rozrasta, co świadczy o tym, że właściciele tego obiektu dbają o niego w należyty sposób.
Oprócz ekspozycji lokomotyw i wagonów na terenie Muzeum Kolejnictwa znajduje się również zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. W 2013 roku Muzeum Kolejnictwa poddano rewitalizacji, w ramach projektu współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego. Procesowi rewitalizacji poddano m.in. zabytkową halę parowozowni oraz budynek biurowy pochodzący z lat 30. XX wieku. Następnie odnowione zostaną pomieszczenia warsztatowe. Mają zostać one wyposażone w multimedialne środki przekazu, dzięki czemu turyści odwiedzający Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie będą mogli obejrzeć ruchome makiety, przedstawiające stację kolejową oraz kolej magnetyczną. Muzeum Kolejnictwa jest miejscem przyjaznym dla zwiedzających. Świadczy o tym m.in. fakt, że osoby niewidome mogą zgłębić wiedzę na temat tego miejsca, dzięki opisom wykonanym przy pomocy alfabetu Braille’a.
Wybierając się na północ naszego kraju, zdecydowanie warto odwiedzić Kościerzynę i zwiedzić Muzeum Kolejnictwa, ponieważ stanowi ono skarbnicę wiedzy dotyczącą historii naszego kraju oraz rozwoju transportu kolejowego. Jest to wyjątkowe miejsce ze względu na bardzo dużą ilość ekspozycji oraz wykwalifikowaną kadrę przewodników, którzy dzielą się swoją wiedzą z pełną pasją oraz zaangażowaniem. Warto również dodać, że ekspozycja wagonów i lokomotyw w tym miejscu nieustannie się powiększa, co świadczy o tym, że władze tego miejsca nieustannie dbają o jego rozwój.

Udostępnij