polskiepomorze.pl

Strona poświęcona atrakcjom i zabytkom Pomorza!

Pomorze

Największe jezioro pojezierza kaszubskiego i atrakcje dla turystów

Największe jezioro pojezierza kaszubskiego i atrakcje dla turystów

Kaszuby są przepięknym rejonem Polski, który należy zobaczyć. Przybywają na te tereny licznie turyści z całego kraju, ale i zza granicy. Szczególnie dużo osób z Niemiec można spotkać w okresie wakacyjnym. Urokliwe są jeziora na Kaszubach, a największe z nich zachwyca i oferuje wiele atrakcji. Jakie jest największe jezioro pojezierza kaszubskiego? Jak można spędzić tam czas?

Kraina tysiąca jezior – Kaszuby

Przez mieszkańców Kaszuby nazywane są krainą tysiąca jezior. Ten obszar wygląda spektakularnie, a wspaniałe jeziora powodują, że jest to jedyny taki teren na obszarze Polski. Największe jezioro pojezierza kaszubskiego to Wdzydze. Jednak są także inne, które przyciągają i zachwycają. Na uwagę zasługuje jezioro Charzykowskie czy Raduńskie. Na szczególną uwagę zasługują jeziora zgrupowane przy zbiornikach Raduńskich. Jest to czternaście jezior, które mają ponad 40 kilometrów długości. Z tego względu można tam spotkać miłośników kajakarstwa i innych sportów wodnych. Kolejnym atutem jest natura, która otacza te jeziora. Jest o jeden z czystszych regionów, a to sprawia, że w wodzie można zobaczyć raki, żółwie wodne czy kormorany. Na pewno w tym miejscu nikt nie zazna nudy.

Największe jezioro pojezierza kaszubskiego –  Wdzydze

Jezioro Wdzydze nazywane jest Morzem Kaszubskim. Nic w tym dziwnego, gdyż jego obszar zajmuje powierzchnię ponad 1500 hektarów. Jest to łącznie pięć zbiorników, pomiędzy którymi można zobaczyć naturalne wyspy. Na nich znajdują się siedliska wielu ciekawych gatunków ptaków. Należy pamiętać, że na całym obszarze jest całkowity zakaz cumowania i obowiązuje cisza. Nie wolno rozpalać ognisk ani zbliżać się do zwierząt. Nie oznacza to wcale, że ten teren jest zamknięty dla turystów. Wręcz przeciwnie. Trzeba jedynie przestrzegać reguł, które tam obowiązują. Niezwykły krajobraz zachwyci każdego i pozwoli się zrelaksować. Jest to idealnie miejsce dla całych rodzin, starszych i młodszych. Najpiękniej jest latem, bo jest ciepło, jednak inne pory roku są także urokliwe.

Spływy kajakowe na Kaszubach

Z racji tego, że Kaszuby są krainą tysiąca jezior, to jest to najlepszy i najbardziej znany region, jeśli chodzi o spływy kajakowe. Tutaj rozciągają się najpiękniejsze, najdłuższe, a czasami nawet i niebezpieczne szlaki kajakowe, które przyciągają miłośników tego sportu z całego kraju i zza granicy. Można pływać na trasach przygotowanych dla rodzin z dziećmi, które są spokojne i idealne dla początkujących. Są szlaki dużo bardziej wymagające i nadają się dla zaawansowanych kajakarzy. Nie brakuje też tras profesjonalnych, które wymagają odpowiednich umiejętności i sprzętu. Dodatkowym plusem tego regionu jest piękno natury, które można podziwiać podczas spływu. Na jeziorach kaszubskich organizowane są również regaty i różnego rodzaju imprezy żeglarskie.

Atrakcje pojezierza kaszubskiego

Niewątpliwie największą atrakcją pojezierza kaszubskiego są jeziora. Przepiękne widoki, cisza i spokój, a także liczne atrakcje przyciągają tłumy z całej Polski. Baza noclegowa jest dość obszerna i można biwakować pod namiotem, w domkach letniskowych czy prywatnych kwaterach. Można wybrać się także do Kaszubskiego Parku Etnograficznego. Jest to muzeum mieszczące się we Wdzydzach Kiszewskich, w którym znajdują się obiekty związane z architekturą ludową tego obszaru. Każdy, kto chciałby podziwiać widoki z góry, powinien wybrać się na wieżę widokową, która znajduje się nieopodal muzeum. Panorama zachwyci każdego i pozostawi niezapomniane wspomnienia. Pojezierze kaszubskie to bardzo ciekawy region, który warto choć raz w życiu odwiedzić.

FAQ

Czy w Kaszubach można pojechać na spływ kajakowy z dzieckiem?

Tak. Spływy kajakowe w Kaszubach obejmują wiele poziomów tras, w tym również dla rodzin z dziećmi. Jest to ciekawa atrakcja dla miłośników sportów wodnych.

Gdzie leżą Kaszuby na mapie Polski?

Kaszuby znajdują się na północy Polski. Obejmują obszar Pomorza Gdańskiego.

Jak wielkie i głębokie jest Jezioro Wdzydze?

Jezioro Wdzydze ma powierzchnię o wielkości dokładnie 150,7 ha, a najgłębsze miejsce jeziora wynosi aż 70m. Jezioro to składa się z pięciu jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko.

Udostępnij