polskiepomorze.pl

Strona poświęcona atrakcjom i zabytkom Pomorza!

Pomorze

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku i inne atrakcje miasta

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku i inne atrakcje miasta

Słupsk to przepiękna miejscowość, która przyciąga licznych turystów z kraju i zza granicy. Jest wiele atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć. Można się zrelaksować i odpocząć. To miejscowość, którą zachwycą się najmłodsi i starsi. Na uwagę zasługuje Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku. Są też inne miejsca, które warto zwiedzić.

Wakacje w Słupsku

Baza noclegowa w Słupsku jest bardzo atrakcyjna i można nocować w prywatnej kwaterze, hotelu czy apartamencie. Miasto przyciąga całe rodziny, młode osoby, a także starsze. Jest to najbardziej kojarzone miejsce z siedzibą książąt pomorskich. Przez środek miasta przepływa rzeka Słupia, na której brzegu znajduje się największa atrakcja, czyli Zamek Książąt Pomorskich. Są jeszcze inne zabytki i atrakcje, które umilą pobyt w tym regionie.

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku

Zamek został wybudowany w 1507 roku, a inicjatorem budowy był Bogusław X Wielki. Pochodził z rodu Gryfitów i był jednym z władców Pomorza Zachodniego. Zamek został wybudowany w stylu gotyckim. Szybko jednak został przebudowany i już pod koniec XVI wieku została dobudowana trzecia kondygnacja. Dodatkowo wykonano w nim duże okna, które wpuszczały promienie słoneczne do wnętrz. Ta przebudowa spowodowała, że gotycki budynek przemienił się w renesansowy pałac. Wewnątrz, jak na rezydencję książęcą przystało, można było znaleźć gobeliny, pamiątki rodowe, a także wyroby rzemieślnicze. Niestety w 1637 roku zmarł ostatni z rodu Gryfitów i zamek przeszedł w inne władanie. Niecałe sto lat później do Berlina zostały wywiezione najcenniejsze dzieła i pamiątki. Część z nich zostało zlicytowanych na aukcjach. Na pewien czas stał się magazynem na zboże. Szczęściem w nieszczęściu było uderzenie pioruna w zamek w 1815 roku. Dzięki temu został na nowo przebudowany. Doszła kolejna kondygnacja, a duże okna zastąpiono mniejszymi. Ściany i sklepienia wewnątrz zostały wyburzone, a stropy wsparto na drewnianych filarach. Dalej był to magazyn i w takiej formie przetrwał do połowy XX wieku. Największe prace remontowe zaczęły się w 1951 roku i zamek w ciągu kilkunastu lat odzyskał swoją świetność. W 1965 stał się muzeum, do którego trzeba przyjechać.

Kamień Pokutny przy zamku

Przed wejściem do Zamku Książąt Pomorskich znajduje się kamień pokutny. Jest to jedyny ocalały tego typu pomnik pamięci na Pomorzu. W XIV wieku został rozpowszechniony zwyczaj, który polegał na polubownym rozwiązywaniu sporów. Chodziło o to, aby zabójca spełnił zobowiązania rodziny zamordowanego, a dzięki temu mógł uniknąć kary i tortur. Najczęściej musiał pokryć koszty związane z pochówkiem i zabezpieczeniem pozostałych członków rodziny. Dodatkowo praktycznie przy każdym tego typu przypadku jego zadaniem było postawienie pokutnego krzyża lub kapliczki. Miał to być znak pokuty. Na kamieniu wyryte były nazwiska ofiary i sprawcy, a także data śmierci. Niestety do dzisiejszego czasu przetrwał tylko ten jeden na Pomorzu.

Atrakcje Słupska

Słupsk jest dość sporym miastem, które przede wszystkim słynie z siedziby książąt pomorskich. Warto przy okazji wspomnieć, że w kolekcji zamku znajdują się dzieła Witkacego. Jest to największa kolekcja w Polsce. Jednak to nie jedyna atrakcja, która zachwyci starszych i młodszych. Na uwagę zasługują gotyckie bramy, które zachowały się do dzisiaj. Można w mieście zwiedzić i zobaczyć przepiękny młyn, który jest jednym z najstarszych w kraju. Stare miasto jest ozdobione fantastycznymi muralami. Znajdują się na fasadach i bramach. Dla najmłodszych polecany jest szlak Niedźwiadków Szczęścia.

Udostępnij