polskiepomorze.pl

Strona poświęcona atrakcjom i zabytkom Pomorza!

Pomorze

Wzgórze Wisielców na wyspie Wolin – historia i atrakcje turystyczne

Wzgórze Wisielców na wyspie Wolin – historia i atrakcje turystyczne

Wzgórze Wisielców to jedna z atrakcji turystycznych na Pomorzu, która zainteresuje osoby pasjonujące się historią i archeologią. Gdzie jest ono zlokalizowane? Co można tam zobaczyć? Jaka jest jego historia?

Gdzie znajduje się Wzgórze Wisielców?

Pojęcie jak Wzgórze Wisielców odnosi się do wzgórza oraz do zlokalizowanego tam rezerwatu archeologicznego pochodzącego z okresu wczesnego średniowiecza. Znajduje się ono niedaleko miejscowości Wolin, która położona jest na wyspie Wolin, na Pomorzu Zachodnim.

Wzgórze to rozciąga się na wzniesieniach górujących nad rzeką Dziwną, a dokładnie obejmuje ono wzniesienie nazywane Gołogórą, które położone jest 21 metrów nad poziomem morza.

Aby dostać się do rezerwatu archeologicznego Wzgórze Wisielców, konieczne jest udanie się na ulicę Do plaży.

Historia Wzgórza Wisielców na wyspie Wolin

Rezerwat archeologiczny Wzgórze Wisielców prezentuje cmentarzysko kurhanowe, które jest jedną z najstarszych tego typu nekropolii znajdujących się na obszarze Pomorza Zachodniego. Pochodzi ono z okresu IX-X wieku naszej ery.

Na cmentarzysku tym chowano osoby z wykorzystaniem obrządków ciałopalnych, czyli polegających na paleniu ciał, a także szkieletowych, czyli składano ciała do grobów bez wcześniejszego spalenia.

Badacze odkryli, że pochówki były również birytualne, co oznacza, że oddziaływały na nie różne kultury i religie – w tym przypadku wierzenia skandynawskie i chrześcijańskie.

Mogiły znajdujące się na Wzgórzu Wisielców miały początkowo koliste kształty – średnica pojedynczego kurhanu miała 3-20 metrów. Niektóre z nich zabezpieczone były palami drewnianymi, kamieniami. Zmarłych chowanych w obrządku szkieletowym umieszczano w drewnianych trumnach.

Przy zmarłych pochowanych na Wzgórzu Wisielców znaleziono wiele przedmiotów, między innymi była to ceramika, noże, ozdoby.

Według badań w miejscu tym pod koniec XIX wieku istniały 93 kurhany. Wewnątrz nich odkryto 34 zachowane mogiły.

Archeolodzy podejrzewają, że na tutejszym obszarze znajdowała się osada, która zaliczana jest do kultury ceramiki sznurowej oraz pucharów lejkowatych.

Na najwyższym wzniesieniu Wzgórza Wisielców odkryto pochówek nowszy, pochodzący z XII wieku. Znajdował się tam grób młodego mężczyzny, który nie miał głowy, co wskazuje na to, że został on skazany na śmierć przez ścięcie.

Wzgórze Wisielców – atrakcje turystyczne

Rezerwat turystyczny Wzgórze Wisielców jest unikatowym tego typu miejscem w Polsce, które pozwala na zapoznanie się z dawną historią tych obszarów. To obecnie jedno z najstarszych odkrytych cmentarzysk znajdujących się na Pomorzu Zachodnim.

Wzgórze Wisielców jest idealnym miejscem do spacerów, podczas których można zapoznać się dokładnie z historią tego miejsca. Przy wejściu ustawiono tablice, które informują o jego historii.

Niedaleko znajdują się również inne atrakcje, między innymi Centrum Słowian i Wikingów. Stanowi ono rekonstrukcję dawnej zabudowy na wyspie Wolin, która została wykonana na podstawie badań archeologów. Powstał dzięki temu skansen prezentujący życie ludzi na tych terenach. Odbywają się tam także ciekawe wydarzenia, w tym Festiwal Słowian i Wikingów.

Inną atrakcją jest znajdujący się w pobliżu posąg Trygława – jednego ze słowiańskich bóstw. Był on czczony główne wśród Słowian bałtyckich, na Pomorzu.

Wzgórze Wisielców na wyspie Wolin może być więc ciekawą atrakcją turystyczną dla osób zainteresowanych dawną historią i archeologią.

FAQ

Skąd wzięła się nazwa Wzgórza Wisielców?

Nazwa miejsca, czyli Wzgórze Wisielców jest związana z jego historią, ponieważ w przeszłości wymierzano tam kary przestępcom i piratom. Wieszano ich za przestępstwa.

Co znajduje się na Wzgórzu Wisielców?

Wzgórze Wisielców to dawne cmentarzysko kurhanowe. Znajduje się tam tablica z historią tego miejsca. W skrócie, dawniej chowano tam ciała ludzi. Po przeprowadzonych badań archeologicznych badacze wnioskują, że pod koniec XIX wieku istniały 93 kurhany. Wewnątrz nich odkryto 34 zachowane mogiły.

Jakie inne atrakcje znajdują się przy Wzgórzu Wisielców?

Niedaleko Wzgórza Wisielców znajduje się taka atrakcja jak Centrum Słowian i Wikingów. Jest to miejsce, które stanowi rekonstrukcję dawnej zabudowy na wyspie Wolin. Powstał tam skansen prezentujący życie ludzi na tych terenach. Co jakiś czas organizowane są tak ciekawe wydarzenia, takie jak Festiwal Słowian i Wikingów. Drugą atrakcją jest posąg Trygława – jest to słowiański bóg.

Udostępnij