polskiepomorze.pl

Strona poświęcona atrakcjom i zabytkom Pomorza!

Pomorze

Latarnia morska Jastarnia i inne atrakcje nad polskim morzem

Latarnia morska Jastarnia i inne atrakcje nad polskim morzem

Większość osób wybierając się nad polskie morze, zamierza jedynie odpoczywać na pięknych plażach i oddawać się kąpielom słonecznym, lecz coraz większa grupa turystów zamiast takiego biernego wypoczynku woli urlop spędzić nieco aktywniej. Polskie morze to nie tylko woda i piasek, lecz także niezwykle ciekawe atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć i które z ciekawych miejsc są szczególnie mocno polecane?

Atrakcje Trójmiasta

Od którego miejsca na wybrzeżu najlepiej zacząć swoją podróż po największych atrakcjach turystycznych? Nie da się ukryć, że najwięcej z nich znaleźć można oczywiście w Trójmieście.
Wiedzieć trzeba, że liczba wartych zobaczenia miejsc w Trójmieście na pewno nie zamknęłaby się na kilku czy też nawet kilkudziesięciu pozycjach. Jest to miejsce, któremu trzeba by było poświęcić przynajmniej kilka dni na przynajmniej wstępne poznanie go. Jeśli jednak ma się ograniczoną ilość czasu, a chce się zobaczyć najważniejsze rzeczy, z całą pewnością wymienić tu trzeba Muzeum Westerplatte, czyli miejsce bohaterskiej obrony przed niemiecką napaścią w trakcie II wojny światowej. Inną ciekawą atrakcją jest z całą pewnością molo w Sopocie, które jest najdłuższym tego typu obiektem nad Morzem Bałtyckim.

Ruchome wydmy

Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz wyjeżdżając nad morze, można znaleźć miejsce, w którym bez trudu poczuć się będzie można jak na afrykańskiej pustyni. Takie właśnie odczucia zapewniają znajdujące się w pobliżu Łeby ruchome wydmy.
W niewielkiej odległości od Łeby znajdują się góry piasku, które nazywane są ruchomymi wydmami. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ jak wykazują badania, piasek przesuwa się każdego roku o około 8-9 metrów w kierunku miasta.
Krajobraz, który zastanie się na miejscu, robi naprawdę wielkie wrażenie, ponieważ w niczym nie przypomina on żadnego innego miejsca w kraju. W czasie lata, gdy słońce mocno przypieka, można poczuć się dokładnie tak samo, jak na pustyni.

Ciekawe latarnie morskie

Każdy, kto choć raz był nad polskim morzem, doskonale wie, że stałym elementem krajobrazu każdego większego miasta są latarnie morskie. Dawniej służyły one jako punkt nawigacyjny i pomagały bezpiecznie wejść statkom do portu, lecz dziś wykorzystywane są głównie jako atrakcje turystyczne. Które latarnie są szczególnie warte zobaczenia?
Nie da się ukryć, że jedną z najpiękniejszych latarni nad polskim morzem jest latarnia Stilo. Pozna ją dosłownie każdy, ponieważ posiada ona namalowane bardzo charakterystyczne pasy, a dodatkowo jest w całości wykonana z metalu.
Kolejną bardzo charakterystyczną polską latarnią jest ta obecna na Helu. Oprócz ciekawego wyglądu i czerwonej barwy posiada ona również niezwykle barwną historię. Jak się bowiem okazuje, latarnia ta na początku wojny została wysadzona w powietrze przez polskich saperów, aby utrudnić nawigację niemieckim statkom. Kilka lat później została odbudowana przez Niemców, lecz kilkanaście metrów dalej od pierwotnego miejsca.
Ostatnim bardzo ciekawym obiektem tego rodzaju jest latarnia morska Jastarnia. Co prawda nie jest ona udostępniona do zwiedzania, lecz sam fakt, że jest to najniższa latarnia morska w kraju, czyni ją wyjątkową. Ma ona wysokość zaledwie 17 metrów, co przy pozostałych liczących niemal 50 metrów latarniach sprawia, że jest to naprawdę ciekawy obiekt.

Czy warto jechać nad polskie morze?

Jak więc widać lista atrakcji, które można zobaczyć i zwiedzić nad polskim morzem jest naprawdę bardzo bogata i zróżnicowana. To nie tylko piękne plaże i możliwość odpoczynku nad wodą, lecz także liczne obiekty budowlane.

Zobacz również inne ciekawe miejsca na Pomorzu.

Zobacz ciekawe miejsca na Pomorzu

Udostępnij