polskiepomorze.pl

Strona poświęcona atrakcjom i zabytkom Pomorza!

Natura

Sumik karłowaty i jego charakterystyka

Sumik karłowaty i jego charakterystyka

Sumik karłowaty powszechnie uznawany jest za jednego z największych szkodników polskich wód. Ma on jednak pewne zastosowania kulinarne, dlatego wielu entuzjastów połowu ryb chętnie na niego poluje. Gdzie występuje sumik karłowaty oraz jak go złowić? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Jak wygląda sumik karłowaty?

Sumik karłowaty jest rybą dość podobną do suma, jednak jak sama nazwa wskazuje, jest od niego znacznie mniejszy. Dorasta on bowiem do niecałych 30 centymetrów, a jego waga wynosi średnio pół kilograma. W porównaniu z rekordowym sumem ważącym nieco ponad 100 kg waga sumika karłowatego jest naprawdę niewielka. Oprócz rozmiaru istnieje kilka różnic między tymi dwoma gatunkami ryb.
Sumik karłowaty ma przede wszystkim o jedną parę wąsów więcej niż sum. Charakterystyczną cechą sumika karłowatego jest również kolec powstały z przekształcenia pierwszego promienia płetwy grzbietowej.

Czy sumik karłowaty jest toksyczny?

Wśród ludzi niezwiązanych z tematem połowu ryb krążą mity o silnym jadzie sumika karłowatego, jego toksycznej krwi oraz trującym mięsie. Warto w tym miejscu powiedzieć, że żadne z powyższych nie jest prawdą. Sumik karłowaty posiada co prawda kolec, jednak wbrew wszelkim pogłoskom nie jest to kolec jadowy. Znajduje się w nim jednak niewielka ilość enzymu proteolitycznego, który przenika do rany w momencie ukłucia przez rybę. Związek ten nie jest jednak toksyczny i nie może zrobić krzywdy nawet dziecku, dlatego nie należy się obawiać skutków ukłucia. Istnieje ryzyko, że rana spowodowana przez ukłucie sumika karłowatego goi się nieco wolniej, jednak nie jest ona narażona na zakażenie.
Pogłoski o trującym mięsie sumika karłowatego również mają niewiele wspólnego z prawdą. Sumika karłowatego można bez obaw jeść, a co więcej, jego mięso jest wyjątkowo smaczne, przez co ten gatunek ryby jest szczególnie ceniony wśród kucharzy.

Jak się pozbyć sumika karłowatego?

Sumik karłowaty to gatunek uznany za niezwykle inwazyjny. Entuzjaści wędkarstwa jednogłośnie twierdzą, że ryba ta jest największym szkodnikiem polskich wód. Sumik karłowaty rozmnaża się na tyle szybko, że skutecznie wypiera on rodzime gatunki. W związku z tym złowionego sumika nie należy z powrotem wpuszczać do zbiornika wodnego.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak pozbyć się tej ryby. Sumiki karłowate ze względu na obecność kolca znajdującego się na ich ciele nie są atrakcyjnym okazem dla większych drapieżników. Jedyną metodą eliminacji tego szkodliwego gatunku jest jego regularne odławianie.

Występowanie i połów sumika karłowatego

Sumik karłowaty to ryba, która występuje na terenie całej Polski. Doskonale dostosowuje się ona do panujących warunków, dlatego jest w stanie żyć w większości zbiorników wodnych. Sumikowi nie przeszkadza zbyt wysoka temperatura wody oraz jej niska przejrzystość. Oznacza to, że sumiki karłowate można złowić w starorzeczach, w eutroficznych jeziorach, w rzekach o mulistym dnie oraz w zaniedbanych stawach. Nieco rzadziej sumiki karłowate można spotkać w czystych, dobrze natlenionych wodach.
Złowienie sumika karłowatego nie należy do trudnych zadań. Aby złowić tę rybę, należy zaopatrzyć się w lekki zestaw gruntowy lub długą wędkę spławikową, aby precyzyjnie podać przynętę w najbardziej zamulone miejsce. Najlepszą przynętą na sumika karłowatego są rosówki, czerwone robaki oraz pijawki. W przypadku braku wyżej wymienionych przynęt można spróbować połowu na inne przynęty zwierzęce jednak takie rozwiązanie może nie przynieść oczekiwanego efektu. Doskonałą zanętą są natomiast wszelkie produkty o mięsnym zapachu.

FAQ

W jakich wodach pływa sumik karłowaty?

Sumik karłowaty to ryba, która występuje na terenie całej Polski. Ryba ta jest w stanie żyć w większości zbiorników np. w starorzeczach, w jeziorach, w rzekach o mulistym dnie oraz w stawach. Nieco rzadziej sumiki karłowate można spotkać w czystych, dobrze natlenionych wodach.

Dlaczego sumik karłowaty jest szkodliwy?

Sumik karłowaty jest szkodliwy, ponieważ wypiera on rodzime gatunki w ekosystemie.

Czy sumik karłowaty jest jadalny?

Sumik karłowaty jest jadalną, smaczną i uwielbianą przez kucharzy rybą. Przed spożyciem, rybę należy dokładnie umyć, przyprawić, a następnie poddać obróbce cieplnej np. usmażenie ryby w panierce. Sumik karłowaty ma mało ości i łusek, co powoduje, że przygotowanie ryby jest proste, a jeść mogą ją nawet dzieci.

Udostępnij