polskiepomorze.pl

Strona poświęcona atrakcjom i zabytkom Pomorza!

Pomorze

Dom do góry nogami na Pomorzu

Dom do góry nogami na Pomorzu

Pomorze to region geograficzny, który cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród turystów z całego kraju. Charakteryzuje się on przede wszystkim dostępem do morza, co w sezonie wakacyjnym przyciąga bardzo wiele osób. Oprócz morza i wielu plaż w województwie pomorskim można spotkać szereg ciekawych zabytków oraz atrakcji turystycznych. Jedną z takich atrakcji bez wątpienia jest dom do góry nogami znajdujący się na Kaszubach. Czym charakteryzuje się ten obiekt i dlaczego warto go odwiedzić? Odpowiedzi na wyżej postawione pytania znajdziesz w tym artykule.

Sprawdź koniecznie inne ciekawe miejsca na Pomorzu.

Dom do góry nogami w Szymbarku

Szymbark to wieś położona na Kaszubach, w gminie Stężyła. Znajduje się ona na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W miejscowości Szymbark znajduje się wiele atrakcji turystycznych, m.in. najdłuższą deskę świata, która w 2002 roku została wpisana do księgi Rekordów Guiness’a. Znajduje się ona w Centrum Edukacji i Promocji Regionu. W tym miejscu znajduje się również bardzo popularny wśród turystów obiekt, którym jest Dom do Góry Nogami.

Ten nietypowy dom ma drewnianą konstrukcję o naturalnych rozmiarach. Został on jednak postawiony na dachu i wbity w ziemię na głębokość ok. jednego metra. Z daleka dom przypomina przewróconą makietę. Wchodząc do mieszkania, cały czas spacerujemy po suficie, co jest doskonałym sposobem na sprawdzenie, jak wytrzymały jest nasz błędnik. Wnętrze tego wyjątkowego domu zostało urządzone w stylu realnego socjalizmu. W środku można znaleźć toaletę z lat 70., pokój telewizyjny oraz kredens z kryształami. Dom do Góry Nogami stanowi symbol czasów PRL-u, kiedy to uważano, że praktycznie cały dotychczasowy ustrój został postawiony na głowie. Ten niepowtarzalny obiekt symbolizuje również udział Kaszubów w wywróceniu do góry nogami systemu komunistycznego. Jak widać, obiekt ten ma nie tylko ciekawe walory estetyczne, ale również głębokie znaczenie symboliczne. Budowa domu trwała niespełna cztery lata, a jego koszt był znacznie wyższy, niż koszt budowy standardowego domu o takiej samej wielkości.
Dom do Góry Nogami w Szymbarku zdecydowanie jest obiektem wartym odwiedzenia. Od wielu lat cieszy się on dużym uznaniem wśród turystów odwiedzających Pomorze, ze względu na bardzo charakterystyczny wygląd oraz możliwość sprawdzenia, jak zareaguje nasz błędnik podczas spacerowania po suficie.

Skansen w Szymbarku i pozostałe atrakcje turystyczne

Oprócz Domu do Góry Nogami Skansen w Szymbarku ma również kilka innych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Dom Sybiraka, który stanowi drewnianą budowlę przywiezioną aż spod Irkucka. Dom ten został wybudowany przez Polaków, którzy przed około 240 laty zostali zesłani na Syberię. Nieopodal Domu Sybiraka można spotkać wagony doczepione do lokomotywy, które skłaniają do refleksji na temat losu syberyjskich zesłańców. Dom Sybiraka stał się swego rodzaju symbolem wojennych losów Polaków.

Na terenie Skansenu w Szymbarku znajdują się również muzea, które stanowią doskonałe źródło wiedzy na temat obszaru geograficznego, jakim są Kaszuby oraz całe województwo pomorskie. Będąc na terenie Skansenu w Szymbarku, warto odwiedzić Muzeum Ciesielstwa, w którym zgromadzono przykłady kunsztu kaszubskich rzemieślników. W tym miejscu znajduje się wiele eksponatów, dzięki którym Kaszuby zapisały się w Księdze Rekordów Guiness’a. Jednym z takich eksponatów jest m.in. wspomniana wyżej deska, której długość wynosi nieco ponad 46 metrów. Ciekawostką jest fakt, że w przycinaniu tej deski brał udział były prezydent naszego kraju, Lech Wałęsa wraz ze swoją małżonką.

Udostępnij