polskiepomorze.pl

Strona poświęcona atrakcjom i zabytkom Pomorza!

Pomorze

Muzea Pomorze – co warto zobaczyć?

Muzea Pomorze – co warto zobaczyć?

Polska jest pięknym krajem, w którym jest sporo atrakcji do zwiedzania. Szczególnie dużo ciekawych miejsc jest na Pomorzu. Na miłośników poznawania historii i kultury czekają liczne muzea. Jakie muzea Pomorze są godne zwiedzenia?

Gdańsk – muzeum II Wojny Światowej i Centrum Solidarności

Niestety historia Polski związana jest z II wojną światową. Jest to tematyka bardzo ciekawa, choć smutna. W Gdańsku jest muzeum, w którym można zobaczyć eksponaty i wystawy dotyczące tego okresu w dziejach świata. Z racji tego, że wszystko zaczęło się 1 września 1939 roku na Westerplatte, to także tam warto pojechać i zobaczyć pomnik upamiętniający te chwile. Gdańsk kojarzy się także z powstaniem Solidarności i właśnie w tym miejscu mieści się Europejskie Centrum Solidarności. Wewnątrz można znaleźć wiele cennych informacji dotyczących powstania tego związku, dowiedzieć się, dlaczego i jak upadł komunizm, a także można odwiedzić bibliotekę, mediatekę i archiwum.

Muzeum w Gdyni – Dar Pomorza

Niezwykle okazale prezentuje się muzeum, które znajduje się na statku w Gdyni. Jest to trzymasztowy żaglowiec, który zakupiło społeczeństwo w 1929 roku dla Szkoły Morskiej. Muzeum działa na nim od 1982 roku. Podczas zwiedzania można zobaczyć, jak wyposażony był statek, ile pomieszczeń się na nim znajdowało, czy jak wyglądało codzienne życie załogi i komendanta na służbie. Do obejrzenia są wystawy i można poczytać wiele cennych informacji. Warto wybrać się do tego muzeum całą rodziną, gdyż jest to frajda nie tylko dla miłośników historii, ale i dla najmłodszych.

Darłowo – Zamek Książąt Pomorskich

Mówiąc o atrakcjach i zabytkach Pomorza, nie wolno zapomnieć o Zamku Książąt Pomorskich. Do obejrzenia jest piękna wieża, w której znajduje się wystawa ptaków. Dostępne są także inne wystawy stałe i czasowe, które zachęcają do zwiedzania. Młodsze osoby z pewnością ucieszą się z narzędzi tortur, które można zobaczyć z bliska. Zabytkowe meble i dzieła sztuki czekają na miłośników historii i dobrych wrażeń. Na pewno wizyta w tym zamku pozostanie na długo w pamięci.

Muzeum w Słupsku

W centrum pięknego Słupska zbudowany został kompleks budynków, w których obecnie znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego. Obiekty te położone są nad rzeką Słupią, co dodaje niesamowitego uroku. Z lewej strony rzeki można zobaczyć Zamek Książąt Pomorskich, Dworek z XX wieku czy Młyn Zamkowy. Z prawej strony mieści się Biały i Czerwony Spichlerz. Muzeum podzielone jest na kilka działów. Są dostępne wystawy stałe, a także czasowe, które dotyczą nie tylko historii Pomorza i rdzennej ludności, ale także zasłużonych osób dla tego regionu czy wydarzeń mających tam miejsce. Na dużą uwagę zasługują zbiory Ignacego Witkiewicza, które stanowią największą kolekcję na całym świecie.

Muzeum skansen we Wdzydzach

Ciężko jest zapamiętać tę nazwę, a jeszcze trudniej wypowiedzieć, szczególnie przez obcokrajowców. Wdzydze to piękna miejscowość na Pomorzu, w której mieści się Kaszubski Park Etnograficzny. Jest to niejako skansen, w którym można podziwiać obiekty architektury ludowej. Cały obszar obejmuje aż 22 hektary, a więc jest co oglądać. Skansen podzielony jest na sektory i jest ich 6. 5 z nich związanych jest z obszarami Kaszub, a jeden poświęcony został obiektom użyteczności społecznej. Na miejscu można zobaczyć niewielki kościół z XVII wieku czy tartak ze Staniszewa. W skansenie corocznie odbywają się imprezy. Warto wstąpić w trzecią niedzielę lipca na Jarmark Wdzydzki lub Święto Kartofla odbywające się w trzecią niedzielę września.

FAQ

Jakie muzea warto zwiedzić na Pomorzu?

Na Pomorzu jest wiele zabytkowych i historycznych miejsc. Oto muzea, które znajdują się w miejscowościach nadmorskich: W Gdańsku znajduje się Muzeum II Wojny Światowej, w Gdyni można zwiedzić Muzeum Statek Dar Pomorza, w Darłowie jest Zamek Książąt Pomorskich oraz w Słupsku jest Muzeum Pomorza Środkowego, a w Wdzydzach można odwiedzić Muzeum skansen.

Czy wstęp do Muzeum Dar Pomorza i Muzeum II Wojny Światowej jest darmowy?

Obydwa muzea mają wstęp płatny. Aby zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej, należy zapłacić 27zł za bilet normalny, oraz 20zł za bilet ulgowy. Wejście do Muzeum Dar Pomorza kosztują nieco mniej, wstęp normalny wynosi 17zł, a wstęp ulgowy kosztuje 10zł.

Co ciekawego można zobaczyć w Muzeum w Słupsku?

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku położone jest nad rzeką Słupią, co dodaje niesamowitego uroku. Muzeum jest podzielone na kilka działów, można tam zobaczyć zbiory Ignacego Witkiewicza, ale też są organizowane wystawy czasowe, które nie tylko są związane z Pomorzem.

Udostępnij