Wyspa Wolin jest jedną z wielu wysp mieszczących się przy granicy z Niemcami. Niewątpliwie jest to miejsce urokliwe z licznymi atrakcjami. Na szczególną uwagę zasługuje Grodzisko Lubin, które zachwyci każdego.
Grodzisko Lubin – osada na Pomorzu
Osada Grodzisko w Lubinie swoje początki ma w X wieku. Jej lokalizacja znajduje się nad Zalewem Szczecińskim i w tamtych czasach był to jeden z ważniejszych ośrodków w tym rejonie. O świetności tego miejsca może świadczyć kościół, który dotrwał do czasów nowożytnych. Nie ma konkretnych zapisów, kiedy gród został zniszczony. Domniemywa się, że miało to miejsce w 1173 roku. Na terenie osady często można spotkać grupy archeologiczne, które badają ten teren i wyszukują relikty. Wśród nich znajdują się cmentarzyska, pozostałości świątyń czy baszt. Wiele wskazuje na to, że w Grodzisku znajdowała się latarnia morska, która była ważnym punktem dla żeglarzy pływających po Świnie i Zalewie Szczecińskim. Na pewno jest jeszcze wiele tajemnic, które nie zostały odkryte.
Grodzisko w Lubinie – miejsce, które trzeba zobaczyć!
Dzięki licznym badaniom archeologicznym ten teren został mocno rozsławiony. Obecnie jest to wspaniałe miejsce dla turystów, których w okresie letnim nie brakuje. Poza sezonem jest także wiele osób, które mogą w spokoju podziwiać piękno tego terenu i zachwycać się urokami natury. Na uwagę zasługuje kawiarnia, z której rozpościerają się przepiękne widoki. Siedząc na tarasie, można patrzeć na małe wysepki, a przy okazji zjeść pyszne ciastko czy napić się kawy. Miejscowość znajduje się blisko Międzyzdrojów. Te miejsca dzieli zaledwie 6 kilometrów.
Tarasy widokowe
Jednym z najważniejszych punktów Grodziska są tarasy widokowe, z których można podziwiać panoramę Zalewu Szczecińskiego czy archipelag 44 wysp. Jest widok na jezioro Wicko Wielkie, a także deltę Świny. Zapewne wiele osób było na niejednym tarasie widokowym, ale ten jest wyjątkowy i magiczny. Tarasy są umieszczone na wysokość 50 metrów nad poziomem morza. Dodatkowo zamontowane są na nich lunety, dzięki którym można jeszcze precyzyjniej przyjrzeć się okolicom. Lubin leży na klifie, z którego roztaczają się widoki na tor Szczecin-Świnoujście. Miłośnicy przyrody z pewnością będą zachwyceni ptactwem, które bytuje na tych terenach. Symbolem Wolińskiego Parku Narodowego jest bielik, a więc szczęściarze mogą także zobaczyć ten niesamowity okaz na własne oczy.
Woliński Park Narodowy
Wyspa Wolin kojarzy się najbardziej z parkiem narodowym, który został założony w 1960 roku. Jest to obszar, który zachwyca bogatą florą i fauną. Oczywiście obowiązkową atrakcją jest Grodzisko Lubin, ale należy jeszcze zobaczyć jeziora polodowcowe Czajcze, Warnowskie i Domysławskie. Na uwagę zasługują też sztuczne jeziora morenowe, lasy, łąki i pola. Teren parku to aż 6 rezerwatów, które zachwycą każdego. Dla wielu osób obowiązkowym punktem powinien być rezerwat żubrów, który zajmuje spory teren. Oprócz tych okazałych zwierząt na miejscu można zobaczyć także sarny i dziki, które znajdują się tam na rekonwalescencji. Teren parku to także liczne szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne. Można przemierzać je pieszo lub rowerami. Na pewno podczas wyprawy każdy odetchnie pełną piersią i zregeneruje siły.
Dlaczego warto odwiedzić tę część Polski?
Wyspa Wolin i atrakcje, które znajdują się na miejscu, są jedyne w swoim rodzaju. Grodzisko Lubin jest wspaniałym miejscem, które przykuje uwagę i rozbudzi zmysły. W tym rejonie przyroda jest wyjątkowa i pozwala się doskonale zrelaksować. Warto zaplanować urlop w tej części Polski, aby zobaczyć te wspaniałości.